Start Blog Aktualności Klocki do jazdy po torze z serii RP-X / RP-1

Klocki do jazdy po torze z serii RP-X / RP-1

24.09.2020
|
kategoria Aktualności

Różne charakterystyki reakcji na hamulec


Klocki hamulcowe RP-1™ oraz klocki hamulcowe RP-X™ oferują wyraźnie różne charakterystyki reakcji na hamulec, dzięki czemu kierowca uwzględniając swoje preferencje stylu jazdy może indywidualnie dopasować najlepsze dla siebie klocki.
 
Klocki Hamulcowe EBC Racing RP-1

RP-1™ charakteryzują się łagodną, progresywną reakcją na pedał hamulca, gwarantując wyjątkowe wyczucie podczas każdego hamowania. Średni współczynnik tarcia dla RP-1™ wynosi 0,45 µm przy zdolności do 750°C bez zaniku siły hamowania.
 
Zakres temperatur, Klocki Hamulcowe EBC Racing RP-1

Niektóre z nowoczesnych samochodów gwarantują złudne dla kierowcy odczucie najmocniejszego hamulca w pierwszym momencie naciśnięcia pedału. Dla przeciętnego kierowcy może się wydawać, że samochód posiada dużą siłę hamowania, która faktycznie istnieje jedynie przy pierwszym mocniejszym hamowaniu. Klocki RP-1™ zapewniają mały skok pedału hamulca, który jest korzystny przy dynamicznej jeździe. Dzięki temu kierowca może szukać optymalnej granicy hamowania. Klocki RP-1™ przy tych właściwościach idealnie sprawdzą się w samochodach bez ABS. 

Klocki RP-1™ dają kierowcy pełne panowanie nad hamulcem, wraz z mocniejszym płynnym wciśnięciem hamulca adekwatnie wzrasta siła hamowania. Dlatego też, klocki te potrafią zniwelować nadmierną wrażliwość serwa hamulcowego.
 

RP-X™ również charakteryzują się równomiernym współczynnikiem tarcia, jednak jego poziom wynosi 0,55µm aż do temperatury 850 °C. Wyższy poziom tarcia zapewnia mocniejszą początkową reakcję i większą siłę w czasie hamowania. W tym miejscu zauważalna jest różnica w porównaniu do RP-1™. 
 

Wyższy poziom tarcia oraz większa pierwsza siła hamowania RP-X™ idealnie sprawdzi się w takich samochodach jak Nissan GT-R czy Porsche GT, które wyposażone są w zbyt delikatny serwomechanizm układu hamulcowego. 

W samochodach, które mają niedostatecznie wspomagany układ hamulcowy jest on bardziej progresywny i bardziej wyczuwalny, dlatego też agresywniejszy materiał RP-X™ jest zalecany przy chęci utrzymania skoku pedału hamulca w pożądanym zakresie. 
Dodatkowa siła hamowania w RP-X™ nie wpływa negatywnie na wyczucie podczas fazy hamowania. Idealnie dobrany materiał cierny wciąż pozwala na precyzyjną pracę układu hamulcowego. Agresywniejszy materiał umożliwia precyzyjne dopasowanie siły hamowania. 

Zarówno RP-1™, jak i RP-X™ posiadają zbliżoną wartość tarcia w połączniu z niemal identyczną odpornością temperaturową, dlatego nie można stwierdzić, który materiał cierny jest lepszy od drugiego. Wybór należy do kierowcy, czego oczekuje i jaki styl hamowania jest mu zbliżony. EBC Racing oferuje oba te wyraźnie różne materiały, tak aby klient mógł dopasować odpowiednie klocki hamulcowe pod swój styl jazdy.