Start Blog Aktualności Kiedy należy wymienić tarcze hamulcowe?

Kiedy należy wymienić tarcze hamulcowe?

25.02.2022
|
kategoria Aktualności

Układ hamulcowy jest jednym z kluczowych elementów każdego pojazdu i decyduje w dużym stopniu o bezpieczeństwie jazdy. Tarcze są częścią tego systemu, która jest szczególnie podatna na awarie oraz zużycie. Kiedy wymienić tarcze hamulcowe, tak by nie narazić naszego samochodu na żadne uszkodzenia?

 

Wymiana tarcz hamulcowych - kiedy?

 

Należy podkreślić, że aby tarcze hamulcowe działały prawidłowo, muszą być w optymalnym stanie czyli bez pęknięć, odkształceń czy też śladów korozji. Kolejnym istotnym czynnikiem jest ich prawidłowa grubość - w trakcie jazdy elementy te ścierają się i stają się coraz cieńsze. Odpowiednia grubość sprawia, że tarcze nie będą się przegrzewać, a układ hamulcowy będzie działał prawidłowo. Z kolei zbyt cienka tarcza będzie kumulować w sobie energię cieplną zdecydowanie za szybko. Stan tarcz hamulcowych w naszym samochodzie możemy sprawdzić sami wizualnie (wżery, ranty, korozja) oraz wymiar, np. za pomocą suwmiarki.

 

Kiedy wymienić tarcze hamulcowe w samochodzie?

 

Zmiana grubości tarczy hamulcowej to najpopularniejsza oznaka, która świadczy o potrzebie jej wymiany, ale nie jedyna! 

 

Pęknięcia

 

Pęknięcia często pojawiają się, gdy tarcze pracują podczas dużych obciążeń oraz doświadczają znacznych zmian temperatur. Mogą dotyczyć różnych modeli, jednak najczęściej występują na nawiercanych typach tarcz.

 

Odkształcenie tarczy

 

Kolejną przesłanką do wymiany tarcz będzie ich deformacja, która może powstać na kilka sposobów. Najczęściej jest ona spowodowana uszkodzeniem łożyska czy też nierówną fakturą piasty koła. Jeśli tarcze doświadczają dużych obciążeń mechanicznych również mogą się odkształcić. O wystąpieniu deformacji dadzą nam znać np. drgania wyczuwalne w trakcie hamowania. 

 

Korozja

 

Tarcze hamulcowe są jednymi z elementów samochodu podatnych na wystąpienie korozji. Pojawienie się nadżerek na tarczach będzie silną przesłanką do ich wymiany, ponieważ skorodowane elementy nie będą wytwarzać odpowiedniego tarcia i naruszą pracę całego układu hamulcowego. 

 

Przegrzanie

 

Tarcze hamulcowe są zaprojektowane z myślą o pracy w wysokich temperaturach, ale nawet one mają swoje limity. Jeśli więc zostaną wystawione na działanie zbyt wysokiej temperatury, i to przez długi czas, możesz spodziewać się, że zareagują przegrzaniem. W rezultacie, podczas hamowania poczujesz wibracje, zwane również biciem tarcz hamulcowych. Powinny one ustać, gdy hamulce nieco się schłodzą. Możesz także zauważyć, że tarcze nieco ściemniały, co jest spowodowane pojawieniem się na ich powierzchni węgliku żelaza. Należy pamiętać, że występowanie wibracji będzie skutkować szybszym zużyciem się hamulców i w końcu może doprowadzić nawet do uszkodzenia innych układów pojazdu, np. kierowniczego. Jest to zdecydowanie moment kiedy warto  wymienić tarcze hamulcowe w samochodzie.

 

Na co warto zwrócić uwagę?

 

Bardzo często nasz samochód da nam znać kiedy będziemy się zbliżać do momentu wymiany tarcz hamulcowych. Jakich sygnałów powinniśmy wypatrywać? Jedną ze wskazówek będzie pisk słyszalny podczas hamowania. Kolejną, pojawienie się drgań w trakcie jazdy, które obejmują zarówno kierownicę, jak i zawieszenie pojazdu. Jeśli zauważymy, że droga hamowania z czasem się wydłuża, będzie to również świadczyć o tym, że nasze hamulce nie pracują optymalnie. Ostatnim elementem, na jaki warto zwrócić uwagę jest odbijanie pedału hamulca - takie zachowanie może sygnalizować problem z tarczami. Warto pamiętać, że wymienione sygnały będą się wzmacniać, a ich zauważenie będzie łatwiejsze. Powinniśmy wtedy niezwłocznie przyjrzeć bliżej naszemu pojazdowi. 
 

Wiedziałeś kiedy należy wymienić tarcze hamulcowe? Jak często robisz to w swoim samochodzie?

 

Sprawdź również: Jak prawidłowo wymienić tarcze i klocki hamulcowe.