Start Blog Aktualności Jak zadbać o dobry stan układu hamulcowego?

Jak zadbać o dobry stan układu hamulcowego?

29.03.2022
|
kategoria Aktualności

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych układów w samochodzie. Sam układ składa się z wielu elementów – kierowca, chcąc zadbać o swoje i pasażerów bezpieczeństwo, powinien zadbać również o ich właściwy stan. Ważne jest nie tylko regularne serwisowanie pojazdu, ale też odpowiednie korzystanie z pojazdu. Tylko tak kierowca uchroni się przed niebezpiecznymi sytuacjami i wysokimi kosztami naprawy. Jak dbać o stan układu hamulcowego?

 

Zadbaj o właściwy styl jazdy

 

Ważną częścią dbania o układ hamulcowy jest odpowiedni styl jazdy. Pod tym pojęciem należy rozumieć prawidłowe hamowanie, tj. unikanie gwałtownego zatrzymywania pojazdu. Zbyt mocne hamowanie doprowadza do szybkiego zużycia klocków hamulcowych. Oczywiście należy tego unikać w sytuacjach, gdy jest to możliwe. Na drodze mają miejsce różne wydarzenia – awaryjne hamowanie jest czasami konieczne, aczkolwiek nie może być codziennością. 

Dobrym zwyczajem jest także hamowanie silnikiem. Szczególnie duże korzyści przynosi ono podczas pokonywania długich zjazdów – wówczas tarcze silnika nie mogą odprowadzać wydzielanego ciepła, a przy zbyt długim hamowaniu może dojść do ich przegrzania, a w konsekwencji uszkodzenia. Warto przypomnieć, że hamowanie silnikiem, to nie tylko oszczędność klocków hamulcowych, ale też paliwa.

 

Regularnie sprawdzaj stan tarcz i klocków hamulcowych

 

Każde hamowanie to intensywna praca tarcz i klocków hamulcowych. Podczas tego procesu ocierają się one o siebie, a w konsekwencji dochodzi do ich zużycia. Styl jazdy i liczba pokonywanych kilometrów mają wpływ na to, jak szybko części te zużyją się i będą wymagały wymiany. Niektórym kierowcom wystarczają na pokonanie kilkudziesięciu tysięcy kilometrów, innym tylko kilkunastu. Regularnie sprawdzając ich stan, można wymienić je w odpowiednim momencie, nie doprowadzając do poważnych uszkodzeń, a tym samym do konieczności poniesienia wysokich kosztów.

W przypadku wystąpienia pisków i zgrzytów podczas hamowania należy niezwłocznie sprawdzić stan klocków hamulcowych – są to najczęstsze objawy konieczności ich wymiany. Wymieniając wspomniane części, warto pamiętać, by wymieniać je parami, na całej osi. W przeciwnym razie podróżującym nie zostanie zapewniony właściwy poziom bezpieczeństwa. Co więcej, wybierając części, warto postawić na te pochodzące od sprawdzonych i renomowanych dostawców – najtańsze zamienniki mogą nie tylko przynieść więcej szkód niż korzyści, ale też mogą być mało wytrzymałe.

 

Kontroluj poziom płynu hamulcowego

 

Wielu kierowców pamięta o sprawdzaniu klocków i tarcz hamulcowych, jednakże wielu z nich zapomina, że konieczne jest też regularne wymienianie płynu hamulcowego. Najlepiej jego stan i ilość sprawdzać przy każdym przeglądzie. Jest to niezwykle ważne, gdyż płyn hamulcowy ma właściwości higroskopijne, a to sprawia, że pod wpływem wilgoci zmieniają się jego parametry i skuteczność działania. Obecność wody może doprowadzić do pojawienia się korków parowych – objawiają się one tzw. wpadaniem pedału w podłogę. Wymieniając regularnie płyn hamulcowy, można uniknąć tego typu sytuacji i zapewnić sobie bezpieczną podróż.

Eksperci zalecają, by kompleksowe sprawdzenie stanu układu hamulcowego wykonywać co 15 tys. km. Ważne jest również sprawdzanie jego stanu przed rozpoczęciem okresu zimowego, jak i po jego zakończeniu. Podczas takiej weryfikacji należy sprawdzić wszystkie wspomniane wówczas elementy. Jest to ważne, gdyż nie należy czekać z wymianą części na nowe – wadliwe elementy wydłużają drogę hamowania, a tym samym obniżają poziom bezpieczeństwa.

Należy również sprawdzać stan hamulca ręcznego, tj. stan napięcia linki. Jego prawidłowe działanie jest równie ważne, a dodatkowo smarowanie linki pozwala poprawić jakość jego pracy i tym samym zapewnić skuteczną ochronę przed zamarznięciem zimą.

Sprawdź również: Kiedy należy wymienić tarcze hamulcowe oraz jaki wybrać płyn hamulcowy.