Start Blog Aktualności Jak wyregulować hamulce w rowerze?

Jak wyregulować hamulce w rowerze?

21.04.2022
|
kategoria Aktualności

Regulowanie hamulców w rowerze jest prostą czynnością serwisową, która zwykle nie sprawia trudności nawet laikom. Przeważnie nie są do niej potrzebne bardzo zaawansowane technologicznie narzędzia, ponieważ hamulce projektuje się w taki sposób, by każdy rowerzysta mógł sam je ustawić – nawet w trasie. Wiele zależy jednak od rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w konkretnym jednośladzie.

 

Regulacja hamulców w rowerze – dlaczego jest tak ważna?

 

Z pewnością żadnego rowerzysty nie trzeba przekonywać o tym, że sprawne hamulce są podstawą bezpiecznej i wygodnej jazdy. Jeśli jednak takie kwestie Cię nie przekonują, weź pod uwagę, że za brak prawidłowo działającego układu hamowania w rowerze możesz dostać mandat. Przepisy wymagają, by jednoślad był wyposażony w przynajmniej jeden sprawny hamulec.

Przede wszystkim warto jednak pomyśleć o bezpieczeństwie – własnym i innych uczestników ruchu, których mijasz podczas jazdy. Brak możliwości zatrzymania roweru na krótkim odcinku może być przyczyną utraty zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia (Twojego lub innej osoby).

 

Kiedy hamulce należy wyregulować i jak się do tego zabrać?

 

To, że hamulce kwalifikują się do regulacji, łatwo zauważyć. Trzeba to zrobić zawsze wtedy, gdy:

 • droga hamowania znacznie się wydłużyła, 
 • rower długo reaguje po naciśnięciu klamki hamulca,
 • podczas hamowania pojawiają się piski i zgrzyty charakterystyczne dla ocierania się okładzin o obręcz koła.

Nie zawsze takie objawy są efektem rozregulowanych hamulców. Czasami winna może być usterka jednego z elementów, dlatego, zanim zabierzesz się za regulację, sprawdź stan techniczny układu hamulcowego. Przede wszystkim przyjrzyj się takim elementom, jak:

 • koło (czy jest wycentrowane), 
 • klocki hamulcowe (mogą być starte i wymagać wymiany),
 • linki, 
 • pancerze,
 • tarcze hamulcowe (w hamulcach tarczowych),
 • poziom płynu (w hamulcach hydraulicznych).

Dopiero po przeprowadzeniu takiego krótkiego przeglądu i upewnieniu się, że wszystkie części są w dobrym stanie, można przystąpić do regulacji. To, jak ją wykonać, zależy od rodzaju układu hamulcowego.

 

Regulacja hamulców – jak to robić w poszczególnych typach układów?

 

Przede wszystkim należy upewnić się, jaki typ hamulców został zastosowany w Twoim rowerze. Od tego będzie zależał sposób przeprowadzania regulacji.

Wśród najczęściej spotykanych rodzajów hamulców można wskazać:

 • V-brake,
 • tarczowe,
 • torpedo,
 • szczękowe hydrauliczne,
 • U-brake, 
 • rolkowe.

Przyjrzyj się zatem, jak wykonać regulację w poszczególnych typach układów hamulcowych.

 

Regulacja hamulców V-brake

 

Aby przystąpić do regulacji, musisz zacząć od poluzowania śruby, która przyciska linkę do ramienia hamulca. Do tego warto użyć klucza płaskiego w odpowiednim rozmiarze. Następnie ustaw klocki, kolejno luzując nakrętkę klocka, a następnie dociskając ramię hamulca do obręczy. Klocek powinien stykać się z obręczą równomiernie na całej powierzchni. Nie może zahaczać o oponę. Po odpowiednim ustawieniu dokręć nakrętkę.

 

Regulacja hamulców tarczowych

 

Ten rodzaj układów występuje w dwóch typach: mechanicznym i tarczowym. Oba z nich reguluje się w podobny sposób. Czynność ta polega na ustawieniu klocków w odpowiednim położeniu względem tarczy. Do tego będzie Ci potrzebny klucz imbusowy. Aby sprawdzić, czy regulacja przebiegła poprawnie, naciśnij klamkę hamulca. Powinna unieruchamiać koła naciśnięta do połowy. 

 

Regulacja hamulców szczękowych

 

Tutaj procedura działania wygląda podobnie jak ta w hamulcach typu V-brake. Czyli trzeba ją rozpocząć od poluzowania linki, odkręcając śrubę mocującą na szczęce hamulca. Należy dokręcić do oporu pokrętło regulujące zacisk, a następnie odkręcić je o 2-3 obroty. Teraz możesz z powrotem przykręcić linkę do szczęki.

 

Regulacja hamulców rolkowych

 

Należy zacząć od poluzowania rolek za pomocą klucza imbusowego. Rolki powinny opierać się o zwężenie krzywki, ponieważ wtedy efektywność hamowania jest najwyższa. Następnie wycentruj hamulce – możesz to zrobić, przekręcając nakrętkę na śrubie mocującej przy użyciu płaskiego klucza. Poluzuj śrubę, ustaw nakrętkę w odpowiednim położeniu i z powrotem dokręć śrubę. Na końcu zamocuj krzywkę na lince.

 

Kiedy udać się na wymianę hamulców w rowerze do serwisu?

 

Choć regulacja hamulców w rowerze na pozór jest czynnością prostą w wykonaniu, nie zawsze wszystko idzie zgodnie z oczekiwaniami. Nie każdy ma też odpowiednie narzędzia, czas i miejsce, by samodzielnie zajmować się nawet takimi drobnymi naprawami. 

Regulację możesz zlecić w każdym serwisie rowerowym. Jest to jedna z najczęściej zamawianych usług, szczególnie w okresie wiosennym, kiedy rozpoczyna się sezon na „dwa kółka”.
 

W naszej ofercie znajdziesz: klocki hamulcowe rowerowe oraz tarcze hamulcowe rowerowe.
 

Sprawdź również: Kiedy należy wymienić tarcze hamulcowe w samochodzie