Start Blog Aktualności Czy należy smarować tarcze hamulcowe?

Czy należy smarować tarcze hamulcowe?

28.06.2022
|
kategoria Aktualności

Tarcze hamulcowe są bardzo ważnym elementem w pojeździe, bez względu na jego dokładny typ. Pojawiają się zarówno w samochodach osobowych, jak i dostawczych czy ciężarowych. Czy można smarować tarcze hamulcowe? Zapraszmy do dalszej części naszego artykułu.

 

Jak działają tarcze hamulcowe?

 

Tarcze hamulcowe zawsze są stosowane w połączeniu z klockami, czyli specjalnymi kostkami z powierzchnią cierną. Podczas hamowania oba elementy trą o siebie z bardzo dużą siłą. Wówczas powstaje bardzo wysoka temperatura. Aby tarcze mogły działać w odpowiedni sposób, muszą być one odpowiednio chropowate i grube.

Z czasem tarcze hamulcowe ulegają zużyciu. Wynika to z ciągłego tarcia pomiędzy elementami. Zwykle tarcze wymienia się rzadziej niż klocki, jednak nie można zapominać, by regularnie sprawdzać stan tych części. Niesprawny układ hamulcowy może bowiem doprowadzić do zagrożenia na drodze, zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów czy innych uczestników ruchu.

Gwarancją opornego działania układu hamulcowego, w tym również tarcz, jest odpowiednio wysokie tarcie. To właśnie dlatego powierzchnia wszystkich elementów jest chropowata. Obniżenie wydajności może wynikać zarówno ze spalenia w wyniku nieodpowiedniego hamowania czy montażu, jak i pokrycia powierzchni tarczy tłustą warstwą. To właśnie dlatego nie należy smarować tych elementów, a zamiast tego – skupić się na ich odpowiednim oczyszczeniu.

 

Przeczytaj również: Docieranie nowych tarcz oraz klocków hamulcowych

 

Czy tarcze hamulcowe można smarować?

 

Tarcz hamulcowych nie można smarować żadnymi tłustymi środkami, a tym bardziej jakimikolwiek smarami. Działanie tych części w pojeździe polega bowiem na tarciu. Jeśli element ten zostanie pokryty tłustą substancją, klocki będą się na nim ślizgać. Sprawi to, że układ hamulcowy przestanie działać niemal zupełnie. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku hamulców w niemal każdym pojeździe. Tłuszcz pojawiający się na tarczach sprawia, że tarcie znika, a więc w razie próby hamowania samochód nie zacznie zwalniać, a już na pewno nie zatrzyma się całkowicie.

Nie zaleca się również smarowania piast pod tarcze. Wówczas mogłoby bowiem dojść do niemal dwukrotnego obniżenia współczynnika tarcia. W niektórych przypadkach posmarowane piasty mogą również spowodować mimowolne odkręcanie się śrub w trakcie poruszania się pojazdem. W efekcie skutkuje to poluzowaniem koła, co stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla kierowcy i pasażerów. Trzeba o tym pamiętać, szczególnie w sytuacji, gdy decydujesz się na samodzielną wymianę klocków lub tarcz. Na koniec każdorazowo należy odtłuścić te elementy.

 

Jakich preparatów można używać w przypadku tarcz hamulcowych?

 

Preparaty wykorzystywane do pielęgnacji tarcz hamulcowych pod żadnym pozorem nie mogą być tłuste. Wówczas dochodzi bowiem do zmniejszenia właściwości ciernych. Z tego powodu w trakcie czyszczenia tarcz hamulcowych wykorzystuje się specjalne środki o działaniu odtłuszczających. Warto zastosować je m.in. w trakcie wymiany klocków, gdy dłonie mają bezpośrednią styczność z powierzchnią tarczy. Specjalne preparaty pozwalają na skuteczne pozbycie się tłuszczu, poprawiając właściwości cierne elementów układu.

Niektórzy mechanicy, zwłaszcza ci o wątpliwych opiniach, smarują piasty smarami grafitowymi, miedzianymi czy innymi. Ma to na celu zapobieganie przywieraniu tego elementu do tarczy. Jest to jednak ogromny błąd. Sposobem na rozwiązanie tego problemu okazuje się dokładne oczyszczenie piasty. Wówczas tarcza nie będzie do niej przylegać nawet bez smaru. Stosowanie jakichkolwiek tłustych preparatów w obrębie układu hamulcowego nie jest dobrym pomysłem. Musi o tym wiedzieć każdy profesjonalny mechanik samochodowy i osoba, która chce samodzielnie wymienić klocki lub tarcze w swoim pojeździe.

 

Przeczytaj również: Jak zadbać o dobry stan układu hamulcowego